ZÁZRAKY – RubiCannes

  Promítáme:  16.11.2014  (16:00)   Kino Dobrovice

zazrakyFilm Zázraky, oceněný na festivalu v Cannes 2014 druhým nejvyšším vyznamenáním Velkou cenou poroty, vypráví příběh dvanáctileté Gelsominy, která žije s rodiči a třemi mladšími sestrami na opuštěném statku kdesi v Umbrii na italském venkově. Otec drží rodinu stranou nástrah moderního světa a striktně prosazuje život v souladu s přírodou. Chov včel a výroba přírodního medu jsou pro rodinu jediným zdrojem obživy a točí se kolem nich veškerý život na statku. Pevné rodinné vazby podřízené praktickým činnostem jsou však narušeny natáčením televizní reality show „Zázraky venkova“, které poblázní celý kraj. Jistoty idealistického a poněkud despotického otce jsou zviklány poznáním, že milovaná dospívající dcerka se možná vydá jinými cestami, než jaké volil pro sebe a své nejbližší. Zčásti autobiografický poetický snímek režisérky Alice Rohrwacherové o rozpadajícím se ideálním světě místy osciluje na hranici mezi realitou a snem. Okouzlil nejen publikum v Cannes, ale také na festivalu v Karlových Varech.

PROČ TENTO FILM?
“Italský film, o kterém moji přátelé festivaloví matadoři ještě před Cannes tvrdili, že získá hlavní cenu, protože je dobrý a protože tomu nahrává složení poroty. To jsou samozřejmě povídačky, které mě nechávají chladným, ale pro jistotu jsem se na Zázraky běžel podívat. A byl jsem zrovna hodně unavený, takže po prvních pár záběrech jsem měl vážnou obavu, zda vydržím celý film v bdělém stavu. Jenomže potom se něco zlomilo. Stal se zázrak a tento naprosto nevnucující se film se mnou začal intenzivně komunikovat a prožili jsme spolu krásné dvě hodinky. Dodnes nevím, čím to je, ale jsem si jistý, že v tom probuzení hrály určitou roli i záběry útočící na všechny mé smysly – padající roj včel, nabírání velkého množství vylitého medu do rukou a další obrazy, kterých jsem se téměř mohl dotýkat, přičichnout k nim nebo ochutnat. K nákupu bylo nakročeno ještě dříve, než se o pár dní později rozkřiklo, že se po zhlédnutí filmu dojetím rozplakal člen poroty v Cannes Nicolas Winding Refn.”
Ivo Andrle, Aerofilms

Hodnocení na CSFD.cz

.

2 komentáře k ZÁZRAKY – RubiCannes

Komentovat

Můžete používat HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>