Ochutnávka severského filmu

V současné době organizátoři připravují program projekcí na měsíc březen, který bude ve znamení skandinávského filmu.

Kino a kinokavárna NARUBY  již nabídla mladoboleslavskému publiku filmy z francouzského filmového festivalu a dokumenty z Jednoho světa. Také březen má své téma, tentokrát jsou na programu čtyři skandinávské filmy, které ukazují severský film v trochu jiném světle, než jej pravděpodobně český divák zná.

První bude uveden film norského režiséra Pettera Naesse Kříž cti, ve kterém dochází k postupnému odhalování pravých charakterů propracovaných postav členů jednotlivých vojenských posádek, které se střetnou uprostřed zasněžené norské vysočině v osamocené lovecké chatě. Jde o válečné drama, inspirované skutečnými událostmi z válečných 40. let minulého století. Film je plný přesvědčivých hereckých výkonů, emocionálně silných vyhrocených situací, ale i odlehčujícího slovního i situačního humoru, který je znám z předcházející režisérovy tvorby.

Druhý březnový týden přinese kinokavárna finské úsměvné biografické drama Princezna, které vypráví dojemný příběh Anny Lappalainenové, kabaretní tanečnice a masérky, která věřila, že je z urozeného rodu, že je „princezna“. 50 let ale strávila jako pacientka psychiatrické kliniky Kellokoski.

Následující týden bude ve znamení dramatické lásky. Finský režisér Aku Louhimies je jedním z nejtalentovanějších a nejoceňovanějších severských tvůrců. Na svém kontě má na 21 filmových ocenění z mezinárodních filmových festivalů. Jeho snímek Odhalený přístav vypráví několik paralelních příběhů postav, které touží po lásce. Začátek promítání bude v tomto případě přesunut na 20:00, aby diváci mohli shlédnout také projekci z Festivalu Jeden Svět.

Měsíc severského filmu zakončí Lindholmův Únos, který se vyznačuje dokumentaristickou estetikou a klaustrofobně budovanou atmosférou strachu a zvyšujícího se napětí u mužské posádky nákladní lodi, kterou přepadnou somálští piráti v Indickém oceánu. Film byl v roce 2012 nominován na cenu Grand Prix na MFF v Tokiu za nejlepší režii.

Odhalený přístav.

Komentovat

Můžete používat HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>