BÍLÁ STUHA – RubiCannes

 Promítáme: 14.11.2015   KINO Dobrovice

Vstupné:  80 Kč / FILMPAS NA FESTIVAL 200 Kč

bila stuhaDrama / Mysteriózní / Rakousko / Německo / Francie / Itálie, 2009, 138 min

Vítěz Zlaté palmy, MFF Cannes 2009

Tajemná historie ožívá ve vyprávění bývalého venkovského učitele, který byl přímým svědkem podivných událostí, jež se odehrály několik měsíců před vypuknutím první světové války v jedné severoněmecké vesnici. Vše začalo jednoho letního dne. Jediný doktor v kraji byl zraněn při pádu z koně. Následoval baronův synek, kterého našli zbitého před dveřmi zámku. Podivné a zdánlivě neopodstatněné násilné činy narůstají a s nimi i napětí ve vesnici, kde si lidé pomalu přestávají věřit. Přísná výchova a pevná společenská hierarchie se začínají otřásat ve svých základech a na povrch vyplouvají tutlané konflikty mezi chudými a bohatými, zneužívanými posluhovačkami a jejich pány či dětmi a přísnými rodiči. Až pozdě začne být obyvatelům vesnice jasné, že násilí se rodí přímo v jejich středu.

Příběh o kořenech zla

Rakouský režisér Michael Haneke (Pianistka, Funny Games), jeden z nejvýraznějších autorských tvůrců současnosti, natočil zneklidňující snímek o německé vesnici v předvečer první světové války. Téma přechodu od starých pořádků k novým, proměně společenských struktur, či generační spory, jsou však aktuální i pro současnou společnost. Nedlouho před první světovou válkou dochází v jedné německé vesnici k podivným událostem, které si lidé nedovedou vysvětlit. Série násilných činů, jejichž obětí se stává doktor, baronův syn, ale také mentálně postižený chlapec, zůstávají neobjasněné. Baron, učitel, dokonce ani uznávaný pastor, který svůj přísný autoritářský systém uplatňuje na svých sedm dětí stejně jako na farníky, nedovedou vesničany uklidnit a zbavit je narůstajícího strachu.
Režisér Michael Haneke navozuje svým analytickým režijním způsobem, přesnými kompozicemi či scénami za zavřenými dveřmi klaustrofobní pocity tísně, strachu a ohrožení, které přetrvají ještě dlouho po odchodu z kina. Za svůj mimořádný snímek byl Michael Haneke oceněn Zlatou palmou na letošním festivalu v Cannes a čerstvě i Evropskou filmovou cenou pro nejlepší film, režii a scénář. Nyní je Bílá stuha delegována za Německo na očekávané oscarové klání.

Festivalová ocenění

Vítězný snímek, držitel Zlaté palmy a ceny FIPRESCI – Cannes 2009.
Vítěz Evropské filmové ceny za rok 2009 (nejlepší film, režie a scénář).
Cena FIPRESCI pro film roku – San Sebastián 2009.
Nominace na Oscara za nejlepší cizojazyčný film 2010.

Hodnocení na CSFD.cz

Komentovat

Můžete používat HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>