BEZVADNÝ DEN

 Promítáme:  1.10.2014  (19:30)   Kino Dobrovice / Vstupné: 60 Kč

BEZVADNY DENDrama / F. Ozpetek / Itálie, 2008, 105 min

MFF Benátky – Cena Francesca Pasinettiho (nejlepší herečka), nominace na cenu Zlatý lev

„Hledání sama sebe v rozpadajících se manželských vztazích.”

Někdejší asistent režie takových tvůrců, jako jsou Maurizio Ponzi či Massimo Troisi, a v současnosti jeden z nejúspěšnějších a nejoceňovanějších italských režisérů Ferzan Ozpetek vytvořil v roce 2008 rafinovanou psychologickou analýzu vztahů dvou manželských párů.

Hlavními aktéry příběhu jsou manželé Emma a Antonio. Po roce odloučení se do jejich rodiny vrací brutalita, která vždy tvořila jejich manželství. Tentokrát však i s drsnými následky. Kromě nich sledujeme ještě jeden manželský pár a rodinu Antoniova šéfa Elia Fioravantiho. Ten se ze všech sil snaží zachránit svou politickou kariéru, ale zároveň tím nevědomky ničí i svůj osobní život a své ženě Maje nedává jinou možnost, než aby ho opustila. Svému synovi se navíc vzdálil už dávno. Jednoho perfektního dne ale Emma, Antonio, Elio a Maja vyloží na stůl všechny karty, aby se pokusili znovu získat kontrolu nad sebou a nad svými životy, plnými falešných her a přetvářek. A to i přesto, že by tím mohli zradit ty, které nejvíce milují.

Podobně jako předchozí Ozpetekovy snímky (Turecké lázně (1997), Falešné vztahy (2001), Okno naproti (2003) a další), i Bezvadný den zaznamenal úspěch ve festivalovém filmovém světě a Isabelle Ferrari, představitelce Emmy, přinesl Cenu Francesca Pasinettiho (SNGCI) na MFF v Benátkách, kde byl Ozpetek nominován i na hlavní cenu Zlatý lev.

Hodnocení na CSFD.cz

.

1 komentář k BEZVADNÝ DEN

Komentovat

Můžete používat HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>